Aktualności

Oszczędzasz paliwo -niszczysz auto!

Z oszczędną jazdą – jak ze wszystkim w życiu – nie wolno przesadzać. W skrajnych przypadkach może się bowiem okazać, że to, co udało się zaoszczędzić na stacji benzynowej, trzeba będzie później wydać w warsztacie

Już wkrótce nawet na egzaminach na prawo jazdy egzaminatorzy mają sprawdzać, czy kandydaci na kierowców potrafią jeździć oszczędnie. Nowe auta coraz częściej podpowiadają kierowcom, kiedy powinni zmieniać biegi, a podczas postoju gaszą silnik.

Wszystko to ma nie tylko ratować środowisko naturalne, lecz także pomagać w oszczędzaniu pieniędzy. Niestety, zbyt oszczędna jazda bywa droższa, niż się wydaje.

Jeśli dokładnie przestrzega się wskazówek dawanych przez auto, to zwykle udaje się osiągnąć spalanie zbliżone do deklarowanego przez producenta. W wielu modelach system skalibrowano jednak tak, że zalecane obroty w czasie jazdy tylko nieznacznie przekraczają obroty biegu jałowego. Pół biedy, jeśli w takich warunkach auto po prostu toczy się bez wciskania pedału gazu.

Gorzej, jeśli spróbujecie nieco przyspieszyć. W takiej sytuacji silnik może wpaść w nieprzyjemny rezonans i wibracje – te groźne symptomy świadczą o tym, że jednostka i układ przeniesienia napędu pracują pod nadmiernym obciążeniem. Wbrew pozorom jazda na niskich obrotach, ale pod dużym obciążeniem, może bardziej zaszkodzić silnikowi niż wkręcanie go na wysokie obroty.

Problem polega na tym, że w wielu nowych konstrukcjach wibracje motoru pracującego na niebezpiecznie niskich obrotach są niemal niewyczuwalne. To efekt stosowania coraz doskonalszych hydraulicznych zawieszeń silników i dwumasowych kół zamachowych, które skutecznie maskują efekt szarpania przy niskich obrotach.

 

Oszczędzanie na obrotach

Najłatwiejszym sposobem na obniżenie zużycia paliwa jest jazda na możliwie niskich obrotach. W nowoczesnych autach taki sposób prowadzenia bywa nawet wyraźnie sugerowany przez elektronikę pokładową – do wczesnej zmiany biegów napomina wyświetlacz na desce rozdzielczej.

Więcejj na : www.auto-swiat.pl

________________________________

 ______________________

Salon Online Salon Online